Powiększanie ust kwasem hialuronowym - czy są jakieś skutki uboczne?

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – czy są jakieś skutki uboczne?

W tym badaniu oceniono działania niepożądane związane z powiększaniem ust za pomocą wstrzyknięć kwasu hialuronowego (HA). Uwzględniono dane z sześciu badań RCT, 11 badań kohortowych i 14 opisów przypadków. Ogólne wyniki wykazały, że u 46% (95% CI) uczestników nastąpiła poprawa w zakresie pełności ust po 12 miesiącach leczenia. Omówiono również długoterminowe działania niepożądane i przeciwwskazania.

Symptomy

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to skuteczny sposób na uzyskanie efektu pulchniejszych i pełniejszych ust. Zabieg wykonywany jest poprzez wstrzyknięcie do ust kwasu hialuronowego. Substancja ta jest naturalnie obecna w organizmie i pomaga dodać objętości. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może spowodować zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość. Jednak te efekty uboczne powinny ustąpić w ciągu tygodnia lub dwóch.

Obrzęk jest częstym zjawiskiem po wstrzyknięciu wypełniacza do ust. Okłady z lodu zawinięte w czystą ściereczkę mogą być stosowane w celu zmniejszenia obrzęku. Ważne jest, aby do nakładania lodu używać miękkiej ściereczki. Lepkie przedmioty mogą podrażnić to miejsce i pogorszyć obrzęk.

Przeprowadzono tylko niewielką liczbę badań oceniających skuteczność HA jako zabiegu powiększania ust. Ponadto badania te nie miały mocy umożliwiającej wyciągnięcie ostatecznych wniosków dotyczących długoterminowych efektów estetycznych. Wyniki analizy GRADE sugerują jednak, że HA jest dobrym wyborem do powiększania tkanek miękkich i może przywrócić pełnię ust oraz skorygować asymetrię kosmetyczną, taką jak bruzdy.

Chociaż kwas hialuronowy jest bezpieczny i stosunkowo łatwy do podania, wiąże się z niewielkim ryzykiem okluzji naczyniowej. Okluzja naczyniowa może skutkować ciężkim przypadkiem martwicy skóry warg, ale można ją zminimalizować poprzez zrozumienie anatomii naczyń twarzy. Ponadto szybka interwencja może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia długotrwałych następstw.

Na szczęście zastrzyki do ust można szybko wykonać w gabinecie lekarskim. Procedura nie wymaga żadnych rozległych działań fizycznych, a zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Długotrwałe skutki uboczne

W przeglądzie systematycznym autorzy zidentyfikowali i wyodrębnili metaanalizy, które obejmowały randomizowane badania kontrolowane, badania kohortowe i opisy przypadków. Głównym celem przeglądu było zwiększenie mocy szacunkowej efektów powiększania ust HA. Cele drugorzędowe obejmowały ocenę działań niepożądanych związanych z wstrzyknięciem HA.

Najczęstszym AE była zlokalizowana tkliwość i obrzęk leczonego obszaru. Innym częstym AE była masa lub stłuczenie w miejscu wstrzyknięcia. Chociaż częstość występowania tych powikłań była mała, autorzy badania ostrzegają, że pacjenci powinni spodziewać się pewnego stopnia bólu i obrzęku po zabiegu.

Ponadto, powiększanie ust może spowodować reaktywację zakażenia wirusem herpes simplex. W przypadku wystąpienia opryszczki w wywiadzie należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących profilaktycznej terapii przeciwwirusowej (Valacyclovir 500 mg dwa razy dziennie). Pacjenci z aktywnymi zmianami powinni odłożyć powiększanie ust do czasu ustąpienia zmian. Osoby z nowymi zmianami powinny rozpocząć przyjmowanie odpowiednich antybiotyków i leków przeciwwirusowych.

Po zabiegu ważne jest, aby unikać ćwiczeń przez 24 do 48 godzin. Ćwiczenia mogą pogorszyć obrzęk, a także opóźnić proces rekonwalescencji. W tym czasie pacjenci powinni unikać forsownych czynności, takich jak jogging czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Wstrzykiwanie wypełniaczy skórnych jest częstą procedurą chirurgiczną, ale zwiększa też ryzyko powikłań. W tym artykule przeanalizowano najczęstsze powikłania związane z powiększaniem ust kwasem hialuronowym oraz przedstawiono przewodnik, jak ich unikać i jak sobie z nimi radzić.

Badacze stwierdzili również, że wyższe dawki Restylane były związane ze zwiększoną ilością umiarkowanych i ciężkich reakcji w miejscu wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie więcej niż trzech mililitrów na wargę spowodowało 43% ogólnej częstości występowania ciężkich i umiarkowanych reakcji w miejscu wstrzyknięcia, w porównaniu z 21% u osób otrzymujących mniej niż trzy mililitry. Wyniki te podkreślają znaczenie wyboru odpowiedniego chirurga kosmetycznego.

Przeciwwskazania Zastrzyki

HA są skuteczne w przywracaniu objętości i zwiększaniu projekcji wargi. Zazwyczaj wykonuje się je przez granicę wermillionu za pomocą igły 30-gauge, w sposób wsteczny, liniowy nitką. Wstrzyknięcia nie powinny być głębsze niż 2,5 mm. Wykonuje się je również powoli, stosując małe bolusy od 0,05 do 0,1 ml.

Jako zabieg kosmetyczny, wypełniacze ust nie są objęte ubezpieczeniem medycznym. Możesz jednak wynegocjować miesięczny plan płatności lub poprosić o zniżkę, jeśli planujesz więcej niż jedną sesję zabiegową. Ważne jest również, aby znaleźć lekarza, który ma doświadczenie w wykonywaniu zastrzyków wypełniacza warg HA. Sprawdź, czy jest on zrzeszony w Amerykańskim Stowarzyszeniu Chirurgów Plastycznych (ASPS) lub Amerykańskim Stowarzyszeniu Chirurgii Dermatologicznej.

Pacjenci z aktywnymi chorobami autoimmunologicznymi, mieszanymi chorobami tkanki łącznej, zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, wieloma silnymi alergiami lub aktywną chorobą zakaźną nie powinni poddawać się zabiegowi powiększania ust HA. Pacjenci, którzy są na antybiotykach również powinni unikać zabiegu. Ponadto pacjenci z alergią na użądlenia pszczół/trzmieli nie powinni poddawać się zabiegowi powiększania ust metodą HA.

Pomimo ryzyka związanego z bezpieczeństwem, powiększanie ust kwasem hialuronowym może być niezwykle zauważalne, a po zagojeniu będzie się czuć całkowicie naturalnie. Zabieg ten jest wykonywany wyłącznie przez dyplomowanych dermatologów. Ze względu na ryzyko związane z tą procedurą, zawsze należy wybrać lekarza z dużym doświadczeniem i przeszkoleniem.

Podrażnienie skóry

Chociaż kwas hialuronowy występuje w organizmie naturalnie, jego wstrzyknięcie może wywołać pewne skutki uboczne, w tym zasinienie i swędzenie. Reakcje te zwykle ustępują w ciągu kilku dni, ale czasami mogą trwać dłużej. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne. W większości przypadków reakcje te są jednak miejscowe i nie wymagają systematycznego leczenia.

W dwóch ostatnich przypadkach u 57-letniej Latynoski wystąpił rumień w pierwszym dniu po wstrzyknięciu Perlane i Botoxu w górną część twarzy. Chociaż kilka miesięcy wcześniej przeszła testy skórne z Restylane, po obu iniekcjach nadal odczuwała przerywany obrzęk i stwardnienie. Chociaż test skórny nie jest wymagany w przypadku leczenia kwasem hialuronowym, nadal ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać.

W rzadkich przypadkach powiększanie ust kwasem hialuronowym może powodować reakcje alergiczne. W niektórych przypadkach wypełniacz ust może wywołać wybuch opryszczki, co wymaga leczenia lekami przeciwwirusowymi. W takich przypadkach ważne jest omówienie z lekarzem metod zapobiegawczych, które można stosować oraz leków, które obecnie przyjmujemy.

Przed wykonaniem zabiegu lekarz może zastosować miejscowe znieczulenie. Lidokaina w postaci kremu lub żelu jest preferowanym przez większość lekarzy środkiem znieczulającym. Jest ona stosunkowo bezpieczna i powoduje mniejszy dyskomfort niż inne substancje wypełniające. Pacjenci powinni pozostawić co najmniej 10 minut na odzyskanie sprawności przed powrotem do normalnych czynności.

W pierwszym przypadku u pacjentki wystąpiła nie tkliwa, stwardniała, obrzękowa blaszka na górnej wardze i podbródku. Nie pojawiły się u niej guzki ani torbiele. Jej stan poprawił się po czterech tygodniach. Nie zgłosiła się jednak na żadną wizytę kontrolną.

Reakcje nadwrażliwości

Reakcje nadwrażliwości na powiększanie ust kwasem hialuronowym były zgłaszane u pacjentów po zabiegach powiększania ust. Reakcje te mogą mieć różne nasilenie i mogą wystąpić w ciągu jednego do dziesięciu dni po implantacji. Zdarzenia te można leczyć za pomocą difenhydraminy, tlenu i steroidów. W większości przypadków zdarzenia te ustępują w ciągu jednego do 14 dni.

Najczęstszymi AE były ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. W niektórych przypadkach pacjenci doświadczyli obrzęku i stłuczenia. Pomimo niskiej częstości występowania tych AEs, większość pacjentów doświadczyła poprawy po 12 miesiącach. Należy jednak zauważyć, że zdarzenia te są rzadkie i nie są uważane za poważne zdarzenia niepożądane.

Wobec braku metaanalizy istnieje niewiele danych, które wskazują na skuteczność HA w powiększaniu ust. Chociaż HA okazał się obiecujący u niektórych pacjentów, istnieją ograniczone dowody dotyczące długoterminowych wyników. Ponadto mała liczba badań i szerokie przedziały ufności oznaczają, że efekty powiększania ust HA nie są rozstrzygające.

48-letnia pacjentka rasy kaukaskiej poddała się zabiegowi powiększania ust Restylane. Kilka miesięcy przed zabiegiem miała wcześniejszy test skórny na Restylane. Doświadczyła przerywanego obrzęku i stwardnienia po otrzymaniu Restylane. Zgłosiła również, że na jej wardze pojawiła się zimna rana. W przeszłości nie stwierdzono alergii na wypełniacze HA ani na żadne inne substancje.

Zdarzenia o późnym początku można przypisać opóźnionej nadwrażliwości typu IV, inicjowanej przez limfocyty T i mediowanej przez komórki CD4+. U pacjentów z tą reakcją często występuje trwały obrzęk twarzy, któremu mogą towarzyszyć guzki zapalne. Guzek pod brodą u pacjenta czwartego może być objawem opóźnionej nadwrażliwości typu IV.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane