Co oznaczają krosty na twarzy? Skuteczne sposoby na pryszcze i trądzik

Krosty na twarzy to problem nie tylko młodzieży. Wyjaśniamy, dlaczego się pojawiają i co zrobić, aby cieszyć się czystą, świeżą cerą.

Wypryski na twarzy mogą powstawać na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry. Jednak powodów może być o wiele więcej. Dowiedz się, dlaczego powstają i jak je leczyć.

Dlaczego pojawiają się krosty na twarzy?

Krosty na twarzy są nie tylko problemem estetycznym, ale mogą też być oznaką tego, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo lub towarzyszyć różnym chorobom. Z tego powodu warto wiedzieć, dlaczego na skórze pojawiają się niedoskonałości.

Najczęstsze przyczyny niedoskonałości skóry:

  • niewłaściwa dieta: nadmiar cukru, nabiału, nadużywanie alkoholu lub niedobór witamin, zwłaszcza witaminy A oraz witamin z grupy B;
  • czynniki hormonalne: trądzik może być związany z wahaniami hormonalnymi i nadmierną pracą gruczołów łojowych u nastolatków, a u dorosłych kobiet może wynikać z zaburzeń endokrynologicznych, zespołu policystycznych jajników, podwyższonego poziomu prolaktyny lub androgenów. Niedoskonałości skórne mogą także się pojawić w trakcie ciąży lub po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry: zmiany zapalne w skórze mogą się nasilać przez używanie ciężkich kremów i podkładów, które zatykają pory. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie cery i dbanie o właściwy stan jej nawilżenia;
  • stres: hormon stresu, czyli kortyzol, wzmaga aktywność gruczołów łojowych, co prowadzi do stanów zapalnych. Przedłużający się stres wpływa nie tylko na stan cery, ale może w konsekwencji prowadzić do różnych niebezpiecznych chorób, takich jak choroba wieńcowa, czy miażdżyca;
  • zbyt duża ilość promieniowania UV: skóra wystawiona na działanie słońca, zaczyna produkować większe ilości sebum. Poza tym pod wpływem promieniowania UV warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, a to sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych. W efekcie na skórze pojawiają się zaskórniki, krosty i podskórne grudki.

Poza tym mogą także się pojawić na skutek zaburzeń trawienia, zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, zanieczyszczenia środowiska, lub alergii pokarmowych.

Sprawdzone metody na niedoskonałości cery

Piękna i gładka cera to marzenie większości kobiet. Nawet i tłusta cera, nie oznaczają, że nie można zadbać o to, aby skóra wyglądała zdrowo, a krosty pojawiały się jak najmniej. Wystarczy pamiętać o kilku sprawdzonych metodach na gładką cerę.

Jak pielęgnować cerę ze skłonnością do wyprysków:

  • pamiętaj, że nawet tłusta skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Z pomocą mogą przyjść kremy, serum i maseczki;
  • unikaj gęstych, tłustych kosmetyków, które zatykają pory lub intensywnie wysuszają skórę;
  • regularnie złuszczaj skórę, używając łagodnych peelingów;
  • dokładnie oczyszczaj cerę z zanieczyszczeń;
  • stosuj łagodne kosmetyki, które przywracają skórze naturalne pH.

Maseczki oczyszczające, które zawierają glinkę lub aktywny węgiel odblokowują i obkurczają pory. Wybieraj kremy, które mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Preparaty na bazie alkoholu wysuszają skórę i pobudzają gruczoły łojowe do wzmożonej produkcji sebum.

Leczenie trądziku

W niektórych przypadkach domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja skóry  nie wystarczą, aby pozbyć się trądziku. Dermatolodzy zalecają leczenie preparatami na bazie cynku, siarki lub kwasu salicylowego. Silne działanie złuszczające ma kwas migdałowy. W leczeniu trądziku stosuje się też antybiotyki, leki hormonalne i pochodne witaminy A. Zdarza się, że na skórze pozostają blizny potrądzikowe, które można usunąć dzięki profesjonalnym zabiegom kosmetycznym.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy powiększanie ust jest bezbolesne?
Czytaj Dalej

Czy powiększanie ust jest bezbolesne?

Jeśli rozważałeś uzyskanie powiększania ust, prawdopodobnie zastanawiałeś się, “Czy jest to bezbolesne?”. Zanim zdecydujesz się poddać tej procedurze,…