Chociaż mezoterapia igłowa jest zazwyczaj bezpieczna, może prowadzić do powikłań, jeśli zabieg nie zostanie wykonany prawidłowo. Należą do nich reakcja skóry, stan zapalny i cellulit. Na szczęście istnieje wiele sposobów na uniknięcie tych powikłań, w tym przestrzeganie zasad bezpiecznego wstrzykiwania. Na początek, dostawcy mezoterapii powinni wstrzykiwać tylko zatwierdzone przez FDA produkty przygotowane zgodnie z dobrymi praktykami produkcyjnymi.
Wspólne efekty uboczne mezoterapii igłowej
Wspólne efekty uboczne mezoterapii igłowej obejmują siniaki i obrzęki. Objawy te są powszechne, ale zwykle ustępują same po kilku dniach. Niektórzy pacjenci doświadczają również kłucia lub zaczerwienienia po zabiegu. Objawy te są zwykle spowodowane przez składniki używane do usuwania tłuszczu i nie są poważne. Ponadto, niektórzy pacjenci doświadczają drętwienia po zabiegu. W większości przypadków te efekty uboczne ustępują w ciągu tygodnia, choć niewielkie siniaki mogą pozostać przez kilka dni – fragment ten jest twórczością ekspertów portalu kancelaria-urody.pl.
Przed mezoterapią pacjent przejdzie badanie przedmiotowe i może otrzymać środek miejscowo znieczulający, aby złagodzić ból związany z zabiegiem. Następnie lekarz użyje mikroigły do wstrzyknięcia składników pod skórę. Pacjenci zazwyczaj otrzymują serię zastrzyków o różnej głębokości od jednego do czterech milimetrów. W zależności od stopnia nasilenia problemu skórnego może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji.
Niektóre osoby, które nie powinny poddawać się mezoterapii igłowej to osoby z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca i cukrzycą. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również powinny unikać mezoterapii. Pacjenci, którzy przyjmują leki lub są na beta-blokerach również powinni unikać zabiegu. Ponadto, kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi.
Igły mogą powodować ból i obrzęk po mezoterapii, ale ryzyko związane z mezoterapią jest stosunkowo niewielkie i nie jest poważne. Pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu, choć mogą odczuwać pewien obrzęk i ból w miejscach wstrzyknięć. Mezoterapia jest obiecującą procedurą kosmetyczną do konturowania ciała. Nadal jednak potrzebne są badania nad tą procedurą, aby określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna.
Wielodyscyplinarne podejście do leczenia zaburzeń mięśniowo-szkieletowych jest ważne dla osiągnięcia sukcesu. Jednak mezoterapia może pomóc pacjentom z zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi, umożliwiając im wcześniejsze poszukiwanie rehabilitacji, co skutkuje lepszymi wynikami. Podsumowując, mezoterapia igłowa może być skuteczną opcją dla pacjentów z bolesnymi i powodującymi inwalidztwo schorzeniami.
W badaniach klinicznych mezoterapia jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu miejscowego bólu i ograniczeń funkcjonalnych. W skalach oceny wyników odnotowano statystycznie istotną poprawę w zakresie natężenia bólu i niepełnosprawności funkcjonalnej. W sześciu z siedmiu badań oceniano mezoterapię jako samodzielne leczenie. W trzech badaniach mezoterapia była połączona z ćwiczeniami w celu leczenia bólu obręczy miednicy lub dysfunkcji krzyżowej.
Reakcje skórne po leczeniu
U pacjenta doświadczającego mezoterapii igłowej mogą wystąpić pewne drobne działania niepożądane, takie jak zasinienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Efekty uboczne nie są niebezpieczne i szybko ustąpią. Lekarz może przepisać krem miejscowy, który pomoże zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Po zabiegu pacjent może nosić luźne ubrania i powinien unikać energicznych działań przez kilka dni. Po ustąpieniu tych początkowych efektów ubocznych można wznowić regularną pielęgnację skóry.
Procedura ta polega na wstrzyknięciu substancji aktywnych w skórę właściwą i tkanki podskórne. Chociaż technika ta jest uważana za stosunkowo bezpieczną, brakuje w niej procesów standaryzacji. Celem niniejszej pracy jest przegląd najczęstszych działań niepożądanych związanych z mezoterapią. Przegląd opublikowanego piśmiennictwa został przeprowadzony przy użyciu PubMed, EMBASE i SCOPUS. W przeglądzie uwzględniono artykuły opublikowane w latach 1992-2018.
W jednym przypadku 36-letnia kobieta bez godnej uwagi historii medycznej przedstawiła wysypkę o charakterze świądowym, trwającą 2 tygodnie. Wysypka pojawiła się 3 dni po mezoterapii i była zlokalizowana w miejscach iniekcji. Pacjentka nie przyjmowała żadnych nowych leków, produktów ziołowych ani terapii miejscowych w ciągu dwóch tygodni poprzedzających wstrzyknięcie.
W literaturze opisano kilka przypadków reakcji skórnych po mezoterapii igłowej. Jednak większość z tych przypadków była spowodowana użyciem produktów innych niż FDA i wykonywana przez nielicencjonowanych praktyków w rejonie Waszyngtonu. W przeszłości pojawiło się wiele doniesień o powikłaniach infekcyjnych związanych z mezoterapią, ale w tym badaniu najczęstszym problemem były zakażenia prątkami niegruźliczymi. W większości przypadków histopatologia wskazywała na zakażenie prątkami niegruźliczymi, ale jedna próbka była pozytywna dla M. chelonae.
Istnieje kilka możliwych powodów, dla których wybuch epidemii nastąpił w pierwszej kolejności. Jednym z możliwych wyjaśnień wybuchu epidemii był brak właściwej diagnostyki medycznej. Pacjentka była poddawana mezoterapii u kolumbijskiego lekarza. Lekarz nie mógł jednak dotrzeć do przyczyny zakażenia. Nie był w stanie zdiagnozować przypadku, ale u pacjenta zawiodły standardowe antybiotyki.
Jednak coraz częściej pojawiają się doniesienia o działaniach niepożądanych po mezoterapii. Ponieważ mezoterapia jest nową metodą leczenia problemów skórnych, ważne jest, aby upewnić się, że zabieg wykonuje wykwalifikowany lekarz. Kilka krajów uchwaliło przepisy dotyczące mezoterapii, aby ograniczyć występowanie powikłań. Jeden z tych krajów, Peru, wymaga, aby pracownicy służby zdrowia byli certyfikowani przed wykonaniem procedury. Ponadto pacjenci powinni być informowani o ryzyku związanym z zabiegiem.
Zapalenie po zabiegu
Zapalenie po mezoterapii igłowej może być poważnym skutkiem ubocznym mezoterapii. Może być spowodowane wieloma różnymi schorzeniami. Pacjenci powinni być poinformowani o ryzyku związanym z zabiegiem przed przystąpieniem do niego. Departamenty zdrowia DC, Maryland i Virginia utworzyły gorącą linię do zgłaszania wszelkich przypadków zapalenia po mezoterapii.
Chociaż mezoterapia jest bezpieczną procedurą, istnieje duże ryzyko infekcji, która może wystąpić po zabiegu. Ważne jest, aby wybrać licencjonowanego praktyka, który przestrzega odpowiednich technik aseptycznych. Ponadto, praktycy mezoterapii powinni zawsze stosować produkty zatwierdzone przez FDA i zapewnić, że stosowane produkty są przygotowywane w higienicznych warunkach.
Chociaż mezoterapia jest ogólnie dobrze tolerowana, niektórzy pacjenci mogą odczuwać łagodny dyskomfort podczas wprowadzania igły. Aby zminimalizować ból, mezoterapeuci powinni ostrożnie wprowadzać igłę oraz powoli i ostrożnie opróżniać strzykawkę. Jeśli pacjent ma niski próg bólu, może otrzymać miejscowy krem znieczulający, który pomoże zminimalizować dyskomfort.
Mezoterapia nie jest zabiegiem szybkim i wymaga serii sesji. Liczba sesji zależy od ciężkości Twojego przypadku, ale większość pacjentów przechodzi od trzech do pięciu sesji. Jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, istnieje ryzyko i powikłania. Mezoterapia nie ma standardowej formuły i istnieje niewiele badań, które wspierają jej stosowanie. Pacjent powinien być świadomy wszelkich zagrożeń z tym związanych i określić, czy procedura jest dla niego odpowiednia.
Celem mezoterapii jest zmniejszenie bólu poprzez wstrzyknięcie substancji aktywnych do powierzchownej warstwy skóry. Zabieg ten może również poprawić funkcjonowanie pacjenta. Pacjenci mogą odczuwać drętwienie, gorączkę, pocenie się i wybroczyny, ale te efekty uboczne są niewielkie i tymczasowe.
Po poddaniu się mezoterapii igłowej, pacjenci powinni przykładać lód do miejsca wstrzyknięcia, aby zmniejszyć obrzęk. Pacjenci powinni unikać energicznej aktywności fizycznej przez pierwsze 48 godzin. W ciągu kolejnych kilku dni pacjenci powinni nosić luźne ubrania, aby zapobiec obrzękowi i zasinieniu. Siniaki powinny zniknąć do czasu, gdy pacjent podda się kolejnej sesji mezoterapii.
Mezoterapia została pierwotnie opracowana, aby pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Może złagodzić ból, skurcze mięśni, a nawet ostrogi kostne. Może również zmniejszyć wygląd cellulitu i nadmiaru tłuszczu.
Leczenie cellulitu
Mezoterapia to popularny zabieg kosmetyczny, w którym płyny są wstrzykiwane w określone obszary ciała w celu redukcji cellulitu. Płyny stymulują krążenie krwi pod skórą i pomagają regulować drenaż limfatyczny. Płyny pomagają również rozpuścić złogi tłuszczowe i sztywne tkanki łączne. Do wyeliminowania cellulitu wymagany jest kurs trzech do czterech zabiegów.
Pomimo skuteczności mezoterapii igłowej w leczeniu cellulitu, występują efekty uboczne. W wyniku zabiegu może dojść do powstania siniaków lub infekcji. Pacjenci powinni przestrzegać ścisłej diety, aby zapobiec przyszłym efektom ubocznym. Podczas zabiegu lekarz może zastosować krem znieczulający. Pacjenci mogą również odczuwać lekkie ukłucie po zabiegu.
Igły są bolesne i powinny być stosowane wyłącznie przez lekarzy znających ryzyko i korzyści związane z zabiegiem. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć zasinienia i bolesności, ale to ustąpi po kilku dniach. Ważne jest również, aby zrozumieć, że mezoterapia igłowa do leczenia cellulitu nie usuwa całego tłuszczu pod skórą. W związku z tym, może nie działać dla Ciebie we wszystkich przypadkach. Jednak procedura ta została przebadana przez dermatologów i wykazała obiecujące wyniki u niektórych pacjentów.
Chociaż mezoterapia w leczeniu cellulitu ma niewiele zagrożeń, jest najlepsza dla osób, które mają problemy ze zlokalizowanym tłuszczem i są w zdrowym przedziale wagowym. Mezoterapia nie jest zalecana dla osób, które są w ciąży lub karmią piersią. Pacjenci z chorobami serca lub historią problemów z sercem nie powinni poddawać się mezoterapii.
Przed poddaniem się zabiegowi pacjenci powinni być pewni, że są zdrowi i nie są uczuleni na żaden ze składników. Podczas zabiegu należy unikać wody i obcisłych ubrań. Powinny również powstrzymać się od siłowych ćwiczeń. Kilka miesięcy po zabiegu warto udać się na wizytę kontrolną do dermatologa.
Mezoterapia jest popularnym zabiegiem kosmetycznym, ale u niektórych pacjentów mogą wystąpić powikłania. Pacjenci mogą odczuwać ból, siniaki lub krwawienie. U niektórych pacjentów może wystąpić obrzęk płuc i krwotok mózgowy.
Podobne tematy