Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie cellulitu niż mężczyźni, a to dlatego, że skóra kobiet jest cieńsza i łatwiejsze jest przebijanie się przez nią kieszonek tłuszczowych. Skóra mężczyzn jest grubsza, z grubszą pierwszą i drugą warstwą, która zapobiega wypychaniu komórek tłuszczowych do góry i powstawaniu cellulitu. Jednak mężczyźni również mogą mieć cellulit, jeśli ich styl życia nie jest wystarczająco zdrowy.
Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z krainapieknosci.pl
estrogen
Mężczyźni mogą również cierpieć na cellulit, jeśli mają wysoki poziom estrogenu. Hormon ten stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenazy. Ten rozpad kolagenu prowadzi do powstania cellulitu. Wysoki poziom estrogenów może również powodować stan zwany dominacją estrogenów. W tym stanie, estrogen w organizmie dominuje nad hormonem progesteronu. W rezultacie organizm nie może skutecznie metabolizować tłuszczu, co prowadzi do pojawienia się cellulitu.
Cellulit to stan, w którym skóra staje się nierówna i wgłębiona. Komórki tłuszczowe tworzące cellulit różnią się od tkanek tłuszczowych tym, że są nieproporcjonalnie większe, mają zwiększoną liczbę adipocytów i zaburzony stosunek tłuszczów nasyconych. Mimo, że cellulit występuje u obu płci, jest bardziej rozpowszechniony u kobiet. Może występować również u mężczyzn, choć jest to stan patologiczny u mężczyzn. Jeśli cellulit jest nasilony, można zastosować terapie antyandrogenowe.
Niewłaściwy tryb życia
Niewłaściwy tryb życia jest główną przyczyną powstawania cellulitu. Kobiety mają tendencję do noszenia większej ilości tłuszczu w udach i biodrach niż mężczyźni, a także mają mniej wspierającej tkanki łącznej. Według Davida McDaniela, adiunkta dermatologii klinicznej w Eastern Virginia Medical School i dyrektora Institute for Anti-Aging, cellulit dotyka 10 procent mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni są odporni na tę dolegliwość.
Główne przyczyny cellulitu u mężczyzn to nadmierne spożycie alkoholu, słabe krążenie i problemy hormonalne. Nieprawidłowy tryb życia również może przyczynić się do powstania cellulitu u mężczyzn.
Grubsza skóra właściwa
Mężczyźni i kobiety mają różne konfiguracje strukturalne skóry właściwej, czyli pierwszej warstwy podskórnego tłuszczu. Kobiety mają komorowe struktury tkanki tłuszczowej, co sprzyja ekspansji w głąb skóry właściwej, podczas gdy mężczyźni mają jednostki wielokątne z mniejszą ilością komór. Ta różnica strukturalna może pomóc wyjaśnić, dlaczego mężczyźni mają tendencję do rozwoju cellulitu w młodszym wieku, nawet w młodszym wieku niż kobiety.
Cellulit w znacznie większym stopniu dotyka kobiet niż mężczyzn, ale mężczyźni również mogą się na niego nabawić. Kobiety mają tendencję do rozwijania go na pośladkach i brzuchu, ponieważ mają więcej estrogenów niż mężczyźni. Mężczyźni mają grubszą skórę, która zapobiega wypychaniu komórek tłuszczowych do góry i powstawaniu cellulitu.
Mniejsze płatki tłuszczu
U mężczyzn powstają mniejsze płatki tłuszczu niż u kobiet, a gruczoły tłuszczowe mężczyzn są zazwyczaj mniejsze niż u kobiet. Wynika to z faktu, że komórki tłuszczowe przesuwają się obok siebie na cienkich włóknach. Te płaty następnie zaokrąglają się, tworząc środowisko żelowe.
Zwiększona produkcja kolagenu
Cellulit to schorzenie skóry charakteryzujące się pucowaniem i dołeczkami. Występuje u około 85% kobiet po okresie dojrzewania. Mężczyźni również są podatni na cellulit. Cellulit u mężczyzn może być spowodowany niskim poziomem męskich hormonów.
Jedną z przyczyn cellulitu jest stan zapalny, który może wystąpić w wyniku nadmiernego spożycia rafinowanych węglowodanów. W żywności tej brakuje niezbędnego białka, błonnika, minerałów i witamin. Często znajdują się w białym ryżu, pieczywie i przetworzonych cukrach. Te pokarmy powodują, że skóra staje się luźna i łuszczy się.
Słabe krążenie
Cellulit jest częstym problemem wśród kobiet, ale mężczyźni również mogą się na niego nabawić. Cellulit jest spowodowany słabym krążeniem, a mężczyźni mają tendencję do posiadania go w obszarach ciała z mniejszą ilością kolagenu i tłuszczu. Kobiety mają również tendencję do posiadania większych złogów tłuszczu na udach niż mężczyźni.
Cellulit powstaje, gdy tłuszcz zostaje uwięziony w komórkach tłuszczowych, które znajdują się pomiędzy mięśniami a skórą. Komórki tłuszczowe są oddzielone przegrodami, które składają się z tkanki włóknistej. W miarę przybierania na wadze, komórki powiększają się, powodując dołeczki na skórze. Ta tkanka tłuszczowa nie jest w stanie odprowadzać wody, co powoduje powstawanie wgłębień charakterystycznych dla cellulitu. Poprawiając krążenie, można zapobiec cellulitowi.
Podobne tematy