Botox
Popularny botoks to toksyna (toksyna botulinowa) wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego. Zabiegi z jej wykorzystaniem są od lat najpopularniejszymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach medycyny estetycznej.
Zabieg kierujemy do osób, które borykają się z:
- Poziomymi liniami czoła
- Pionowymi zmarszczkami czoła
- Kurzymi łapkami
- Zmarszczkami nasady nosa,
- Fałdami nosowo-wargowymi,
- Zmarszczkami wokół ust,
- Zmarszczkami na brodzie i szyi.
Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest aplikowana na oczyszczoną i odtłuszczoną skórę za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Umożliwia to dotarcie substancji czynnej w ściśle określone miejsce. Dzięki temu działa ona tylko w obrębie tych mięśni, w które została podana. Zabieg trwa około 20 minut. Nie jest bolesny, więc nie wymaga znieczulenia.
Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach, jednak najlepiej widać je po upływie około 7-10 dni. Organizm wraz z upływem czasu przeciwdziała botoksowi, wytwarzając w ciągu następnych miesięcy nowe włókna nerwowe. Aby utrzymać efekty, zabieg po tym czasie trzeba powtórzyć. Zwykle jest to wskazane po ok. 6 miesiącach, jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Gdy jednak pacjent nie zdecyduje się na powtórny zabieg, skóra wraca do normalnej kondycji i starzeje się zgodnie z procesami biologicznymi.
Przeciwskazania
- ciąża i okres karmienia
- dzieci poniżej 12 roku życia
- nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy)
- schorzenia zapalne skóry (zwłaszcza ropne – np. trądzik)
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- zażywanie leków rozkurczowych
Działania niepożądane
Stosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej niesie ze sobą ryzyko występowania działań niepożądanych, jednak zwykle mają one charakter przemijający i utrzymują się do kilku dni.
Zalecenia po zabiegu
Około 4 godzin po zabiegu nie należy się kłaść ani pochylać głowy do dołu, a przez 24 godziny unikać masażu w miejscach aplikacji, różnicy ciśnień oraz spożywania alkoholu i palenia tytoniu.